Eesti Energia juht Hando Sutter teatas täna, et riigifirma hindas mullu oma varasid alla ligi 66 miljoni euro väärtuses.
- Juhan Parts Foto: Eiko Kink
Eesti Energias toimus suur varade allahindlus. Firma hindab alla Auvere elektrijaama varad 39,6 miljoni euro ja Utah' projekti varad 26 miljoni euro võrra. Mõlema otsuse taga on
Juhan Parts.
Nii avaldas ETV saade “Pealtnägija” oktoobris 2012 dokumendid, mis näitasid, et
Eesti Energia miljardi euro suurune investeering Narva elekrijaama uute põlevkiviplokkide rajamisse suruti Juhan Partsi eestvedamisel ja ettevõtte nõukogu vastuseisule vaatamata 2011. aastal läbi puudulikele andmetele tuginedes. Nende rajamiseks korraldatud hange oli juriidiliselt ebakorrektne. Lisaks kritiseeris investeeringu tasuvust riigikontrolli peakontrolör Tarmo Olgo, kelle sõnul ei suudeta uues jaamas piisavalt odavat elektrit toota ja seega võivad uued plokid enamiku ajast lihtsalt seista.
Kaks aastat tagasi
loobus Eesti Energia teise ploki ehitamisest Auverre. Sellele vaatamata kinnitas Parts samal ajal, et
Auvere elektrijaam on tasuvam kui investeerimisotsust langetades. Seda vaatamata sellele, et reitinguagentuur Moody’s otsustas osaliselt just Auvere jaama tõttu
langetada Eesti Energia reitingut. Moody’se põhjendused Auvere põlevkiviploki kohta tõid esile samad probleemid, millele riigikontroll viitas juba 2011. aastal ehk siis, kui suurinvesteeringut plaaniti.
Äripäev kirjutas kaks aasta tagasi, et
Eesti Energia riskib suurelt. Toona tõdesime, et küsimus oli ärilises tasuvuses: ilma riigi toetuseta see jaam riigikontrolli hinnangul välja ei mängi. Mäletatavasti kahtlesid investeeringu tegemise otstarbekuses nii Eesti Energia juhtkond kui ka nõukogu, kuid majandusminister Juhan Parts andis selge suunise uus jaam ehitada.
Eesti Energia juht
Sandor Liive ütles samas, et Auvere tasuvus selgub alles pärast valmimist. “Me võime pikalt rääkida sellest, kui kasumlik see investeering võib olla või mitte. Sellest me rääkisime ka enne investeerimisotsuse tegemist. See selgub tulevikus, kui me näeme neid hindu,” selgitas
Liive.
Samal ajal toimus teinegi allahindlust vääriv tehing. Märtsis 2011 ostis Eesti Energia USA põlevkiviarendusega tegeleva ning suurima Utah' eraomandis oleva kompaktse põlevkivivaru omaniku Oil Shale Exploration Company (OSEC) kõik aktsiad. Tehingu maksumust osapooled ei avaldanud, kuid tänaseks on projekt külmutatud. Eesti Energia juhi Hando Sutteri sõnul on sellele kulutatud koos maa ostuga 51 miljonit eurot ning edasisteks jooksevkuludeks on arvestatud 600 000 eurot aastas.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.